Mini pączusie serowe!

mini pączki serowe, tłusty czwartek, domowe wypieki, pączki

Moi drodzy! Karnawał w pełni, tłusty czwartek już jutro, a więc przepis na serowe mini pączusie na pewno się przyda. Nie jest to najzdrowszy przysmak, bo smażony na głębokim tłuszczu, ale umówmy się – robi się go raz do roku. Z podanego przepisu wychodzi naprawdę dużo oponek lub mini pączków a więc proponuje zrobić z połowy porcji, lub z jednego przepisu upiec mini pączusie i oponki – ja tak zrobiłam.  Zapraszam 🙂

Składniki:

  • 600 g sera półtłustego
  • 4 jajka
  • 55 g drożdży
  • 125 g margaryny
  • 1 łyżka wody
  • 1 łyżka spirytusu
  • 1 ½ szklanki cukru pudru
  • 680 g mąki

 

mini pączki serowe, tłusty czwartek, domowe wypieki, pączkimini pączki serowe, tłusty czwartek, domowe wypieki, pączki

Wykonanie

Mąkę przesiewamy, dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Ciasto powinno odstawać od ręki ale przy tym być dość lekkie. Wyrobione ciasto przekładamy do miski oprószonej mąką, przykrywamy ścierką i odkładamy na około 90 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.  Następnie ciasto dzielimy na dwie części. Połowę ciasta wykładamy na stolnice delikatnie podsypując mąką(od spodu i od góry)  i rozwałkowujemy na około 1 cm grubości. Wykrawaczką lub szklanką wycinamy kółka, następnie kieliszkiem do wódki wycinamy otwór pośrodku. Tak właśnie uzyskujemy oponki i mini pączusie, oczywiście środek i skrawki ciasta możemy z powrotem zagnieść i wycinać oponki.  Wycięte ciasto odkładamy na około 39 min do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu smażymy oponki na rozgrzanym oleju do 175 ºC po kilka minut z każdej strony, tłuszcz nie może być za gorący ponieważ ciasto zbyt szybko się zrumieni z zewnątrz i pozostanie surowe w środku. Po usmażeniu odkładamy oponki na ręcznik kuchenny do odsączenia. Ostygnięte wypieki posypujemy cukrem pudrem.

*Mini pączusie należy smażyć nieco inaczej, nie tak jak oponki po kilka minut z każdej strony, tylko mieszając co chwile, aż uzyskamy piękny złoty kolor.

mini pączki serowe, tłusty czwartek, domowe wypieki, pączki mini pączki serowe, tłusty czwartek, domowe wypieki, pączki

Dodaj komentarz